Cykliczne komunikaty podatkowe dla biur rachunkowych i księgowych

Dla biur: Cykliczne komunikaty podatkowe dla biur rachunkowych i księgowych

 • 4.7 / 5
 • 17

Centrum Informacji Księgowej chcąc pomóc księgowym śledzić zmiany w przepisach podatkowych, począwszy od maja 2020 publikuje Komunikaty Podatkowe, które informują o zmianach w przepisach.

Komunikaty podatkowe – cel i inicjatywa

Komunikaty podatkowe to inicjatywa, w ramach której w cyklu miesięcznym C.I.K. wysyła do biur rachunkowych i księgowych informacje nt. zmian w przepisach podatkowych.

Celem inicjatywy jest w sposób prosty, jasny i czytelny poinformować księgowych o aktualnych zmianach w przepisach podatkowych.

Forma komunikatów podatkowych

Komunikaty informują o zmianach w skondensowanej formie:

 • Tytuł – informuje czego dotyczy opisywana zmiana,
 • Treść – kilka zdań objaśniających zmianę, esencja najważniejszych informacji,
 • Data – kiedy zmiana wchodzi w życie,
 • Link do ustawy – odnośnik do pełnej ustawy, na podstawie której został przygotowany komunikat.

Podział komunikatów podatkowych

Komunikaty podzielone zostały na miesiące. Dzięki temu odbiorca może sprawdzić zmiany, które zostały wprowadzone w przeszłości. Dodatkowo treść każdego komunikatu podzielona została na zakładki: obecne, przyszłe i planowane:

 • Obecnie – informują nt. zmian, które weszły w życie na podstawie rozporządzeń / ustaw w obecnym miesiącu,
 • Przyszłe – zmiany podatkowe, które wejdą w życie z datą przyszłą. Ustawy zostały uchwalone, jednak zaczną obowiązywać z konkretną datą w przyszłością,
 • Planowane – prezentowane zmiany to projektu ustaw. Informują nt. planowanych zmian w przepisach podatkowych. Określona jest przewidywana data wejścia w życie zmiany.

Zakres informacji

Komunikaty tworzone są na potrzeby księgowych / biur rachunkowych, tak aby były pomoce w codziennej obsłudze klientów biur rachunkowych.

Prezentowane zmiany w komunikatach dotyczą przede wszystkim: Akcyzy, Podatków dochodowych (CIT, PIT), Podatku VAT, Podatku od nieruchomości, Procedury podatkowej, Ordynacji podatkowej.

Wartość dla właściciela biura rachunkowego

 1. Księgowy co miesiąc otrzymuje informacje nt. zmian podatkowych: obecnych, przyszłych i planowanych,
 2. Biuro rachunkowe może przesłać dostęp do komunikatów swojemu podatnikowi. Dzięki temu podatnik biura jest informowany o aktualnych zmianach,
 3. Dzięki zakładce przyszłe i planowane biuro rachunkowe może zaplanować czas na ewentualne szkolenia i wdrożenia związanych ze zmianami.

Dostęp do komunikatów podatkowych

Dostęp do Komunikatów Podatkowych otrzymują biura rachunkowe, które uczestniczą w Programie C.I.K. - wniosek. Dostęp jest nieograniczony – uczestnicy mogą korzystać w dowolnym momencie, mając jednocześnie dostęp do wszystkich informacji zawartych w komunikatach, które zostały opublikowane w przeszłości tj. od maja 2020.