Opodatkowanie kartą podatkową a Polski Ład

Dla firm: Opodatkowanie kartą podatkową a Polski Ład

  • 4.3 / 5
  • 3

Karta podatkowa jako forma opodatkowania

Karta podatkowa stanowi najprostszą formę rozliczania podatku dochodowego. Zgodnie z zasadami, podatnik uiszcza co miesiąc stałą kwotę podatku - nie ma przy tym znaczenia wysokość osiąganych przez niego dochodów. Stawki podatku dla karty ustalane są raz na rok - podawane w obwieszczeniu ministra finansów.

Wysokość podatku zależy od liczby zatrudnianych pracowników oraz (zwykle) liczby mieszkańców danej miejscowości. Z tego powodu karta podatkowa jest atrakcyjna przede wszystkim dla drobnych przedsiębiorców z mniejszych miast, którzy osiągają stabilne dochody i ponoszą niewielkie koszty działalności. Za wyborem tej formy opodatkowania przemawia również brak obowiązku prowadzenia żadnych ewidencji przychodowych.

Rozliczanie w formie karty podatkowej - przed zmianą

Zgodnie z obowiązującymi dotychczas zasadami przedsiębiorcy zainteresowani stosowaniem karty podatkowej zobowiązani byli do złożenia wniosku:

  • do 20 stycznia - w przypadku istniejących firm dotąd rozliczających się w inny sposób, albo
  • przed rozpoczęciem prowadzenia działalności (nowej firmy).

W przypadku, jeśli firma wybrała kartę podatkową i sama nie zrezygnowała z tej formy opodatkowania, opodatkowanie w tej formie przechodziło na kolejny rok. Podatnik co roku otrzymywał od naczelnika urzędu skarbowego nową decyzję określającą zaktualizowaną stawkę podatku.

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

Polski Ład - karta podatkowa wyłącznie na zasadach kontynuacji

W efekcie wprowadzenia Polskiego Ładu, podatnicy, którzy nie rozliczali się dotąd na podstawie karty podatkowej, nie będą już mogli z niej skorzystać. Karty nie będą mogły wybrać również nowo powstałe firmy.

W praktyce oznacza to, że liczba przedsiębiorców, którzy będą mogli korzystać z tej preferencyjnej formy opodatkowania będzie maleć. Także ci z nich, którzy z różnych powodów przestaną korzystać z karty, nie będą w stanie powrócić do niej w przyszłości.

Wyłącznie przedsiębiorcy, którzy rozliczali się na podstawie karty podatkowej na dzień 31.12.2021 r., skorzystają z niej również po 2022 r. Projekt zakłada możliwość kontynuacji przez takie osoby opodatkowania w formie karty podatkowej.

Karta podatkowa - zmiany w składce zdrowotnej

Wprowadzenie Polskiego Ładu oznacza również zmiany w zakresie składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, stracą możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Dla karty podatkowej wysokość składki będzie wynosiła 9% minimalnego wynagrodzenia, które w 2021 r. wynosi 2800 zł, a od stycznia 2022 r. ma wzrosnąć do kwoty 3010 zł. Podatnicy na karcie podatkowej zapłacą więc ok. 270 zł składki miesięcznie.

Eksperci artykułu: