Opis zdarzenia przyszłego:
1. Pomiędzy Spółką, a kontrahentem z UK, została podpisana umowa o świadczeniu usług programistycznych. Po jej podpisaniu Spółka zawarła dodatkową umowę ze Sp. z o.o., która ma możliwość korzystania z usług programistycznych świadczonych na rzecz kontrahenta z UK.
2. Spółka świadczy usługi na rzecz kontrahenta z UK, a Sp. z o.o. jest pośrednikiem i na podstawie zawartej umowy, w postaci bonusu wypłaca wynagrodzenie Spółce - mimo to Sp. z o.o. wysyła dokument potwierdzający zakup usług.
Pytanie:
Czy Spółka świadcząc usługi na podstawie umowy z kontrahentem z UK, odbiorcą usług których jest kontrahent z UK, powinna naliczyć podatek VAT Sp. z o.o., która nie jest odbiorcą usługi, a wykonuje tylko i wyłącznie płatność na podstawie umowy jako pośrednik, który może korzystać z usługi wykonanej dla klienta z UK?
Stanowisko i uzasadnienie wnioskodawcy:
W związku z ustawą o VAT, Spółka mająca siedzibę na terytorium RP zawarła umowę o świadczenie usług ze spółką , posiadającą siedzibę w UK, niemającą stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Na podstawie tej umowy świadczy usługi programistyczne, a na podstawie dodatkowo podpisanej umowy z tych usług może korzystać również firma Sp. z o.o., także mająca siedzibę w Polsce. Świadczone przez Spółkę usługi są zwolnione od VAT, tzn. świadczenie usług na rzecz spółki z siedzibą w UK z którą Spółka zawarła umowę. Nie podlegają one także opodatkowywaniu podatkiem VAT w Polsce, w związku z tym, że spółka z siedzibą w Polsce nie jest odbiorcą wykonanej usługi.
Odpowiedź Dyrektora KIS:
Stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie Dyrektora KIS:
Mając na uwadze okoliczności sprawy należy zauważyć, że pomimo, że Spółka zawarła umowę na świadczenie usług programistycznych z firmą mającą siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej, to na podstawie dodatkowo zawartej przez Spółkę umowy, z efektów zrealizowanej umowy z podmiotem z Wielkiej Brytanii, może korzystać inny podmiot, mający siedzibę na terytorium Polski.
Co więcej z tytułu umowy zawartej ze Sp. z o.o., Spółka otrzymujecie wynagrodzenie w charakterze bonusu, a Sp. z o.o. wystawia Spółce dokument potwierdzający zakup usług. Tym samym można uznać, że w tym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem o charakterze wzajemnym, w którym usługobiorca otrzymuje możliwość korzystania z efektów usługi zrealizowanej dla klienta z Wielkiej Brytanii, a usługodawca otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie.
W tym przypadku nie można się zgodzić ze Spółką, że Sp. z o.o. nie jest odbiorcą usługi, gdyż wykonuje tylko płatność na podstawie umowy jako pośrednik. Sama możliwość skorzystania z usług wykonywanych przez Spółkę na rzecz innej spółki z siedzibą w UK, niezależnie od tego czy dojdzie do faktycznego wykorzystania tych usług, czy też nie, spełnia definicję odpłatnego świadczenia usług, o której mowa w ustawie o podatku od towarów i usług.