Prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres uregulowania należności. Interpretacja podatkowa

Dla firm: Prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres uregulowania należności. Interpretacja podatkowa

  • 5.0 / 5
  • 1

Opis stanu faktycznego:

1. W związku z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca nabywa w kraju towary, a transakcje te dokumentowane są wystawionymi na rzecz Spółki fakturami. W związku z zakupem tych towarów Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

2. Charakterystyka nabywanych towarów wymaga analizy jakościowej przeprowadzanej przez specjalistyczny dział Spółki. Faktury dokumentujące ich nabycie przekazywane są do działu odpowiedzialnego za uregulowanie należności dopiero po przeprowadzonej analizie i akceptacji przez ten dział.

3. Część faktur przekazywana jest do działu odpowiedzialnego za uregulowanie należności dopiero po kilku miesiącach od daty ich otrzymania, wobec tego Wnioskodawca reguluje należności wynikające z niektórych faktur później niż ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu płatności danej faktury określonego w umowie lub na fakturze.

4. Może to dotyczyć faktur, na podstawie których dokonano odliczenia VAT, w tym przypadku Wnioskodawca zobowiązany jest do pomniejszania kwoty podatku naliczonego z tytułu takich „przeterminowanych” faktur. Zdarzają się również przypadki, w których Spółka nie odlicza VAT z faktur budzących wątpliwości, aż do czasu zakończenia procesu ich weryfikacji.

5. Faktury w deklaracji podatkowej VAT zgodnie z datą ich opłacania oraz sposobem ich raportowania w pliku JPK_V7M, Wnioskodawca pragnie potwierdzić, że w analizowanym stanie faktycznym ma on prawo skorzystać z odliczenia podatku VAT wynikającego z Przedmiotowych Faktur w rozliczeniu za okres, w którym zostaną one opłacone.

6. Spółka ujmuje w rejestrze zakupów VAT faktury, które zostały opłacone później niż ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu płatności, tylko jeden raz - w miesiącu uregulowania płatności.

Pytanie:

Czy w przedstawionej w stanie faktycznym sytuacji, w której Wnioskodawca nie dokonał odliczenia podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktury, ani w żadnym z trzech kolejnych miesięcy i reguluje należność za fakturę po upływie ostatniego dnia miesiąca, w którym minęło 90 dni od terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, będzie on uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z tej faktury w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana?

Stanowisko i uzasadnienie wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej w stanie faktycznym sytuacji, w której Wnioskodawca nie dokonuje odliczenia podatku naliczonego w miesiącu otrzymania Przedmiotowej Faktury, ani w żadnym z trzech kolejnych miesięcy i reguluje należność za Przedmiotową Fakturę po upływie ostatniego dnia miesiąca, w którym minęło 90 dni od terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, będzie on uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z tej faktury w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana.

Odpowiedź Dyrektora KIS:

Stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych jest prawidłowe.

Uzasadnienie Dyrektora KIS:

W rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdy mimo otrzymania faktury zakupowej uprawniającej do odliczenia podatku naliczonego, Wnioskodawca nie dokonuje na jej podstawie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w terminach wskazanych w przepisach dotyczących korekty, a następnie dopiero po upływie terminu 90 dni od dnia terminu płatności regulują jej należność.

Wobec tego należy stwierdzić, że Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z ww. faktur, w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana, jednakże nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ponadto, Wnioskodawca nie jest zobligowani do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego za wcześniejsze okresy rozliczeniowe, gdyż nie dokonują odliczenia podatku VAT przed faktycznym uregulowaniem zobowiązania.

  • Interpretacja:
  • Link: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/623477
  • Data wydania: 2025-01-28
  • Interpretacja została wydana w oparciu o konkretne zdarzenie podatkowe. Każde zdarzenie wymaga oddzielnej interpretacji/konsultacji z doradcą podatkowym.