Rozliczenia Prosumenta w net-billing. Interpretacja podatkowa

Dla firm: Rozliczenia Prosumenta w net-billing. Interpretacja podatkowa

  • 5.0 / 5
  • 1

Opis stanu faktycznego:

1.       Wnioskodawcą jest gmina, będąca czynnym podatnikiem VAT, która podjęła łączne (scentralizowane) rozliczenia VAT wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi.

2.       W ramach inwestycji w odnawialne źródła energii gmina zainstalowała w jednostkach organizacyjnych (Prosumenci) panele fotowoltaiczne z oprzyrządowaniem w celu produkcji energii elektrycznej, którą te jednostki zużywają na własne potrzeby, a nadwyżkę dostarczają na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego.

3.       Każdy z Prosumentów jest rozliczany przez przedsiębiorstwo energetyczne w oparciu o system net-billing, według zasad i warunków wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji.

4.       Umowa z przedsiębiorstwem energetycznym nie określa terminów wystawienia faktur przez Prosumenta i terminów płatności tych faktur. I etapem rozliczeń danego Prosumenta jest saldowanie ilościowe pobranej i wprowadzonej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej, a II saldowanie wartościowe tej energii.

5.       Wynik saldowania ilościowego i wartościowego wskazany jest na koncie Prosumenta i przedstawiony np. w formie specyfikacji do faktury za okresy rozliczeniowe przez przedsiębiorstwo energetyczne.

6.       Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci przyjmuje się ostatni dzień danego miesiąca kalendarzowego, w którym ta energia została do niej wprowadzona, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie przechodzi na kolejne okresy, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy.

7.       Wartość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci jest wyznaczona dla każdego miesiąca i stanowi iloczyn sumy ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w poszczególnych godzinach składających się na dany miesiąc, w których wynik różnicy pomiędzy energią pobraną z sieci a wprowadzoną do sieci przyjmuje wartości ujemne oraz ceny energii elektrycznej.

8.       Wartość wprowadzonej do sieci energii służy do rozliczeń wzajemnych, tj. kompensaty wzajemnych zobowiązań i należności z tytułu jej dostaw z przedsiębiorstwem energetycznym oraz wykazywana jest w formie depozytu na koncie Prosumenta i na fakturach z przedsiębiorstwa energetycznego.

9.       Prosument wystawia fakturę dokumentującą sprzedaż energii wprowadzonej do sieci po otrzymaniu z przedsiębiorstwa energetycznego faktury wraz ze specyfikacją, w której znajduje się wyliczenie jej wartości w danym okresie. Przy czym jej wartość, opisana jako wartość depozytu na dzień przypisania stanowi po stronie Prosumenta kwotę brutto, która zawiera w sobie podatek należny.

Pytania:

1.       W jakim terminie powstanie obowiązek podatkowy w VAT przy wprowadzeniu energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej w systemie net-billing przez Prosumenta?

2.       W jakim terminie Prosument powinien wystawić fakturę, dokumentującą wprowadzenie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej w systemie net-billing?

Stanowisko i uzasadnienie wnioskodawcy:

Ad 1. Gmina stoi na stanowisku, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia przez Prosumenta faktury dokumentującej wprowadzenie energii elektrycznej do sieci, wystawionej w oparciu o dostarczone z przedsiębiorstwa energetycznego faktury za energię elektryczną dotyczące dostaw energii. W przypadku, gdyby Prosument nie wystawił lub wystawił z opóźnieniem fakturę za wprowadzenie do sieci energii elektrycznej, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, a jeśli nie określono takiego terminu to z chwilą upływu terminu płatności.

Ad 2. Prosument powinien wystawić fakturę dokumentującą wprowadzenie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności, określonego na fakturze zakupu wystawionej przez przedsiębiorstwo energetyczne, w której dokonano kompensaty wierzytelności z tytułu energii zakupionej i wprowadzonej przez Prosumenta.

Odpowiedź Dyrektora KIS:

Stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych jest prawidłowe.

Uzasadnienie Dyrektora KIS:

Ad 1. W przypadku dostaw energii elektrycznej na rzecz innego podatnika podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednakże faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. W sytuacji, gdy podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawianie, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności.

Ad 2. Przedstawiony model rozliczeń między stronami wskazuje na rodzaj kompensaty wzajemnych zobowiązań i należności z tytułu dostaw energii z przedsiębiorstwem energetycznym oraz wartość energii wykazywana jest w formie depozytu na koncie Gminy i na fakturach z przedsiębiorstwa energetycznego. Zatem Gmina zobowiązana jest do udokumentowania fakturą ww. sprzedaży energii elektrycznej na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego w terminie wyznaczonym przepisem art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy, tj. nie później niż z upływem terminu płatności.

  • Interpretacja:
  • Link: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/614633
  • Data wydania: 2024-11-22
  • Interpretacja została wydana w oparciu o konkretne zdarzenie podatkowe. Każde zdarzenie wymaga oddzielnej interpretacji/konsultacji z doradcą podatkowym.