Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) - interpretacja podatkowa
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
- Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Świadczy usługi jako niezależny deweloper na rzecz spółki z branży IT z siedzibą w Polsce, gdzie tworzy oprogramowanie dla klientów tej spółki.
- Prowadzona przez wnioskodawcę działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej - jest to działalność o charakterze twórczym, obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe.
- Wymienione we wniosku efekty prac stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W większości przypadków wnioskodawca jest właścicielem oprogramowania, które rozwija. Zdarza się, że rozwija oprogramowanie, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują Klientowi.
- Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję i jest ona prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP.
- Faktury przychodowe wnioskodawcy obejmują wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług, w tym za przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów.
- Wnioskodawca chciałby zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej od sierpnia 2020 r. oraz na lata przyszłe.
Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom
Pytanie wnioskodawcy:
Czy wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu świadczonych usług tworzenia oprogramowania, na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Uzasadnienie wnioskodawcy:
Wnioskodawca podkreśla, że spełnia wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z opisanych usług w zakresie świadczonych usług tworzenia oprogramowania.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Zgodnie z treścią Ustawy o podatku dochodowym korzystne rozwiązanie podatkowe skierowane jest do przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej (tzw. IP BOX, Innovation Box).
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Odpowiedź Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego - jest prawidłowe.
Uzasadnienie decyzji:
Zgodnie z deklaracją wnioskodawcy - prowadzona przez niego działalność w zakresie tworzenia, rozwijania i ulepszania oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Masz pytania dotyczące artykułu? Zadaj je naszym ekspertom
Autorskie prawo do oprogramowania wytwarzanego, rozwijanego i ulepszanego przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dochód uzyskany przez wnioskodawcę ze sprzedaży usługi, uwzględniającej dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci oprogramowania, stanowiącego utwór prawnie chroniony i wytworzonego bezpośrednio w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, stanowi kwalifikowany dochód ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca będzie mógł skorzystać w zeznaniu rocznym z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu za 2020 r. oraz za lata kolejne (o ile jego sytuacja lub aktualne prawo nie ulegną zmianie), według 5% stawki podatku dochodowego.
- Link do interpretacji: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/451304;keyWords=ip%20box
- Data wydania interpretacji: 29.09.2021 r.
- Interpretacja została wydana w oparciu o konkretne zdarzenie podatkowe. Każde zdarzenie wymaga oddzielnej interpretacji / konsultacji z doradcą podatkowym.