Użyczenie nieruchomości przez Fundatora a opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Interpretacja podatkowa

Dla firm: Użyczenie nieruchomości przez Fundatora a opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Interpretacja podatkowa

  • 5.0 / 5
  • 1

Opis zdarzenia przyszłego:

1.       Wnioskodawca jest właścicielem kilkudziesięciu lokali mieszkalnych i miejsc postojowych lub garaży. Nieruchomości te wynajmuje długoterminowo osobom fizycznym. Dawniej wynajmował je w ramach 1-os. DG, natomiast wszystkie zostały wycofane z działalności do majątku prywatnego i obecnie są wynajmowane w ramach tzw. najmu prywatnego.

2.       Wnioskodawca osiąga przychody przekraczające kwotę 200 000 zł i ma status czynnego podatnika podatku od towarów i usług, a czynności najmu dokumentuje wystawianymi na rzecz najemców fakturami.

3.       W przyszłości Wnioskodawca zamierza utworzyć fundację rodzinną i aby zapewnić fundacji środki planuje również użyczyć fundacji przedmiotowych nieruchomości, natomiast z różnych powodów nie planuje na początkowym etapie wnosić tych nieruchomości do fundacji.

4.       Nieruchomości zostaną oddane fundacji do używania na podstawie umowy użyczenia. Fundacja następnie będzie je wynajmowała, czerpiąc z nich pożytki w postaci przychodów z tytułu najmu długoterminowego z przeznaczeniem na cele mieszkalne i realizując za ich pomocą cele statutowe.

5.       Użyczenie będzie nieodpłatne i zawarte na czas nieoznaczony, a fundacja będzie ponosiła zwykłe koszty utrzymania nieruchomości, w tym wydatki remontowe, natomiast w razie konieczności poniesienia nakładów zwiększających wartość nieruchomości, fundacji będzie przysługiwało prawo żądania zwrotu wartości takich nakładów od Wnioskodawcy.

Pytanie:

Czy użyczenie nieruchomości przez Wnioskodawcę (Fundatora) na rzecz Fundacji rodzinnej będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko i uzasadnienie wnioskodawcy:

Wydanie fundacji nieruchomości w użyczenie, które z założenia ma trwać przynajmniej kilka/kilkanaście lat, będzie stanowić trwałe przekazanie towarów na cele osobiste, którymi jest chęć wsparcia finansowego fundacji rodzinnej Wnioskodawcy, gdyż w sposób trwały i definitywny w stosunku do tych nieruchomości zaprzestał on wykonywania działalności gospodarczej, polegającej na ich wynajmie oraz dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu w postaci pobierania czynsz.

Natomiast do samej umowy użyczenia nie znajdą zastosowanie przepisy dotyczące wartości rynkowej przedmiotu opodatkowania, dostawy towarów, świadczenia usług, podatników oraz skutków związanych między nabywcą a dostawcą lub usługodawcą, ani interpretacja ogólna Ministra Finansów dotycząca stosowania zwolnienia od VAT usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym, gdyż samo użyczenie będzie odbywało się już w ramach zarządu majątkiem prywatnym Wnioskodawcy.

Odpowiedź Dyrektora KIS:

Stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie Dyrektora KIS:

Nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że wycofał całość wynajmowanych nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego, ponieważ wykorzystuje je w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem nieruchomości te są wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a nie w ramach Pana majątku osobistego.

W stosunku do wszystkich lokali mieszkalnych nabytych na rynku pierwotnym i wtórnym będziemy mieli do czynienia z nieodpłatnym użyczeniem nieruchomości do celów innych niż prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza, tj.: do celów działalności odrębnego podmiotu – fundacji rodzinnej, jednakże nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych lokali lub ich części składowych. Zatem nie zostaną wypełnione określone przesłanki i opisana czynność nieodpłatnego użyczenia wszystkich lokali mieszkalnych nabytych na rynku pierwotnym i wtórnym będzie stanowić czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W stosunku do garaży i miejsc postojowych nabytych na rynku pierwotnym w stosunku do których przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będziemy mieli do czynienia z nieodpłatnym użyczeniem nieruchomości do celów innych niż prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza. Zatem zostaną wypełnione określone przesłanki i opisana czynność użyczenia garaży i miejsc postojowych nabytych na rynku pierwotnym będzie stanowić czynność opodatkowaną podatkiem VAT.

  • Interpretacja:
  • Link: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/619117
  • Data wydania: 2024-12-27
  • Interpretacja została wydana w oparciu o konkretne zdarzenie podatkowe. Każde zdarzenie wymaga oddzielnej interpretacji/konsultacji z doradcą podatkowym.