Opis stanu faktycznego:
1. Wnioskodawca jest Fundacją prowadzącą działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych na rzecz ogółu społeczności, która jest jej wyłączną działalnością statutową. Nie jest zarejestrowana jako czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
2. Jej celem jest m.in. szeroko rozumiane wspieranie, rozwój, promocja i upowszechnianie sportu i kultury fizycznej, organizacja, rozwijanie działalności prowadzącej do utrzymania i podnoszenia sprawności fizycznej społeczeństwa czy organizacja współzawodnictwa sportowego. Fundacja specjalizuje się w realizowaniu wszystkich celów związanych ze zmianami wizerunkowymi ciała i sprawności.
3. W ramach realizowanej przez Fundację działalności zarobkowej, prowadzone są zajęcia sportowe. Głównym sportem uprawianym w klubie jest trójbój siłowy oraz kulturystyka. W ramach prowadzonego przez nią klubu sportowego, uczestnicy rywalizują w/w dziedzinach.
4. W ramach członkostwa w klubie realizowana jest usługa treningu, który prowadzi trener – uczniowie uczestniczą w treningu grupowym, który ma określone, niezindywidualizowane cele. Klub świadczony zatem ww. usługi na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym.
5. Działania Fundacji nie są skierowane na osiągnięcie zysków, a wszelkie osiągnięte nadwyżki finansowe przeznaczane są na realizację jej celów statutowych, w tym na organizowanie zawodów sportowych, stypendia i nagrody dla uczestników.
Pytanie:
Czy wynagrodzenie pobierane za uczestnictwo w zajęciach sportowych prowadzonych przez Fundację podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług?
Stanowisko i uzasadnienie wnioskodawcy:
Zdaniem Fundacji, pobierane przez nią wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych realizowanych przez klub sportowy, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Fundacja nie pobiera wynagrodzenia związanego z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną.
Zgodnie z brzmieniem przepisu, zwolnione od podatku VAT są usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że: są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim, świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków, są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym.
Wyłącza się przy tym usługi związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usługi odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usługi odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usługi wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.
Odpowiedź Dyrektora KIS:
Stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych jest prawidłowe.
Uzasadnienie Dyrektora KIS:
Wobec spełnienia przesłanki podmiotowej, jak też przedmiotowej, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy, do organizowanych przez Fundację zajęć sportowych, objętych zakresem pytania, ma zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług przewidziane w wyżej wymienionym przepisie. W związku z tym, uczestnictwo w zajęciach sportowych o których mowa we wniosku, za które Fundacja pobiera wynagrodzenie, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.