Jak wybrać biuro rachunkowe?

Dla firm: Jak wybrać biuro rachunkowe?

  • 4.3 / 5
  • 16

Wybór biura rachunkowego to bardzo ważna decyzja, którą podejmuje przedsiębiorca. Dlatego warto zwrócić uwagę na poniższe punkty.

A. Biuro, które się specjalizuje
Jedną z ważniejszych kwestii jest specjalizacja w konkretnej branży. Trochę inaczej wygląda specyfika sieci sklepów spożywczych, a zgoła inaczej rozlicza się firmy transportowe. Warto więc zdecydować się na biuro, które zna się na rodzaju działalności swojego klienta.

B. Biuro, które ma ubezpieczenie OC
Choć za ewentualne błędy w dokumentach zawsze odpowiada właściciel firmy, a nie księgowy, to ubezpieczenie pozwala uzyskać od biura rekompensatę za ewentualne szkody wynikłe z powodu błędów księgowych.

C. Biuro, z którym jest łatwy i wygodny kontakt
Ważne by jeszcze przed podjęciem współpracy zorientować się w jakich godzinach będziemy  mogli liczyć na wsparcie naszego księgowego. Czy będzie odpowiadał na nasze telefony tylko od 8.00 do 16.00, czy też w wyjątkowych sytuacjach pośpieszy nam z pomocą również po godzinach. Warto wreszcie wypytać pracowników biura, czy będziemy mogli przesyłać dokumenty drogą elektroniczną, a także – czy biuro udostępni nam dane oraz dokumenty przez Internet (np. kopie faktur, zestawienia kosztów).

D. Biuro, które ma przejrzysty cennik
Warto sprawdzić, co obejmuje cena za usługi księgowe. Może się bowiem okazać, że cena za miesięczną usługę biura rachunkowego wydaje się rewelacyjna, jednak potem się okazuje, że klient dopłaca za każdą dodatkową fakturę lub za jakąkolwiek poradę.

E. Biuro, które ma certyfikat
Od 2014 roku ułatwiono dostęp do wykonywania niektórych zawodów wcześniej objętych regulacjami. Obecnie nie ma już wymogów formalnych związanych z zarobkowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Taką działalność może prowadzić każdy. Warto jednak zweryfikować w Centrum Informacji Księgowej czy dane biuro jest na liście i czy posiada certyfikat. Wpis na listę i certyfikat potwierdza, że biuro rachunkowe, z którym chcesz podjąć współpracę prowadzi usługi księgowe w sposób profesjonalny ponieważ posiada:

Szukasz usług księgowych związanych z artykułem? Prześlij zapytanie ekspertom

  1. w składzie minimum 1 osobę z Certyfikatem Księgowym, Świadectwem Kwalifikacyjnym Ministerstwa Finansów, wpisem do Rejestru Biegłych Rewidentów,
  2. aktualne ubezpieczenie OC na prowadzenie usług księgowych,
  3. brak zaległości finansowych (BIG),
  4. nienaganną opinię,
  5. licencjonowane programy księgowe,
  6. doświadczenie w prowadzeniu usług księgowych - min. 2 lata.

Eksperci artykułu: