Artykuły
-
Tarcza antykryzysowa 6.0 - instrumenty wsparcia przedsiębiorców
Pomoc dla branż odzieżowej, gastronomicznej, edukacyjnej, fitness, fizjoterapeutycznej, turystycznej, transportowej, kulturalnej, rozrywkowej i rekreacyjnej.
-
Zmiany podatkowe w 2021 r.
Objęcie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych, informacja o realizowanej strategii podatkowej, estoński CIT, Slim VAT
-
Rejestr umów o dzieło od 1 stycznia 2021 r.
Od 1 stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać ust.17 art.36 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło musi poinformować ZUS o zawarciu umowy w terminie 7 dni.
-
Rozwój biura rachunkowego w czasie pandemii
Analiza sytuacji rynkowej w kontekście prowadzenia biura rachunkowego.
-
Tarcza antykryzysowa 5.0 - świadczenie postojowe
Tarcza 5.0. przewiduje świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe dla firm, które wcześniej nie korzystały z tego rozwiązania.
-
Stawka 0% VAT przy dostawie sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych
Co do zasady sprzęt komputerowy opodatkowany jest według ustawowej stawki VAT, czyli 23%. Ustawa o VAT przewiduje jednak możliwość opodatkowania dostawy sprzętu komputerowego stawką 0% o ile dostawa dokonywana jest na rzecz placówek oświatowych.
-
Sprzedaż nieruchomości - kiedy i jaki podatek?
Sprzedaż nieruchomości stanowi jedno ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT.
-
Zmiany w opodatkowaniu Spółek komandytowych od 2021 r.
W ramach uszczelniania systemu podatkowego ustawodawca postanowił objąć podatkiem CIT także spółki komandytowe. Zdaniem Rządu jest to odpowiedź na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne z wykorzystaniem spółek komandytowych.
-
Przychód pracownika związany ze służbowym autem
Zryczałtowany przychód pracownika związany z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych.
-
Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT a świadczenie usług ciągłych
Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia usługi ciągłej, co spowodowało, iż definiowały ją zarówno organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, jak i sądy administracyjne w wydawanych wyrokach.
-
Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej
Zasadniczym celem projektowanej ustawy jest uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku sporządzenia i podania do wiadomości publicznej sprawozdania z realizacji strategii podatkowej.
-
50% koszty uzyskania przychodów dla pracowników - kiedy stosować?
Koszty uzyskania przychodu są elementem wyliczenia podstawy opodatkowania, stąd istotnym jest aby je zastosować w prawidłowej wysokości. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) w niektórych przypadkach pozwala zastosować 50% KUP
-
Karta podatkowa - charakterystyka, wykaz działalności, kryteria
Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania podatkiem dochodowym. Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.
-
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - charakterystyka, kryteria, wyłączenia
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, które w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody w wysokości nieprzekraczającej 250.000 euro.
-
Ubezpieczenie D&O dla kadry zarządzającej - aspekty podatkowe
Ubezpieczenie D&O jest to rodzaj ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnoprawnej, które chroni członków zarządu lub osoby wykonujące czynności zarządcze z tytułu szkód wyrządzonych spółce.
-
Nowy JPK V7M i JPK V7K
Od października 2020 wchodzą w życie przepisy regulujące tzw. nowy plik: JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.
-
Działalność gospodarcza vs. spółka z o.o. - wady i zalety
Porównanie aktualnie najpopularniejszych form dla jednoosobowych przedsiębiorców - działalności gospodarczej (JDG) i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp.zo.o.).
-
Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej - jakie obowiązki?
Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z wieloma terminowymi obowiązkami. W artykule opisujemy czynności, które przedsiębiorca powinien wykonać aby zamknąć działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi przepisami.
-
Kasy fiskalne - kasy online, ulga na zakup, zwolnienia z kas, kary
Obowiązek prowadzenia sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej, Kasy online, Ulga na zakup kasy fiskalnej, Zwolnienia z kasy fiskalnej, Kary za brak kasy fiskalnej.
-
Jak zlikwidować Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Podjęcie decyzji o likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy do Zgromadzenia Wspólników i rozpoczyna proces, który kończy się wykreśleniem spółki z rejestru KRS oraz pozostałych rejestrów.